Az egyetemi évek,
az esküvő napja, a gyermek érkezése, a karácsony, a születésnapok, az otthon…
Két dolog közös bennük: egyfelől életünk sarkalatos pontjai, másfelől ha meg kell határoznunk őket, mindegyikük valamiféle kollektív idealizálás áldozatává válik.
Ha bárhol feltenném
e poszt címében megfogalmazott kérdést, jó eséllyel ilyesfajta válaszokat kapnék: „Az otthon a biztonság”. „Otthon
önmagam lehetek”. „Az otthon a szeretteimmel közös hely”. „Otthonról elindulhatok,
és visszatérhetek. A biztos pont.” De bárkivel üljek is le az ő konkrét
otthonáról vagy otthonukról beszélgetni, az idealizált kép helyett előbb vagy
utóbb minden esetben egy nagyon is összetett, és egyéni otthon-élménnyel
találkozom.
Amikor ugyanis általánosságban beszélünk az otthonról vagy életünk sarkalatos pontjairól, elsősorban vágyaink, pozitív fantáziáink szerint alakítjuk mondandónkat. Azt fogalmazzuk meg, milyen otthon-élményre, milyen életre vágyunk legbelül. Ha viszont saját otthon-élményünk kerül szóba, akkor már az ezerarcú realitás köszön vissza. Nézzük meg, hogyan.
Amikor ugyanis általánosságban beszélünk az otthonról vagy életünk sarkalatos pontjairól, elsősorban vágyaink, pozitív fantáziáink szerint alakítjuk mondandónkat. Azt fogalmazzuk meg, milyen otthon-élményre, milyen életre vágyunk legbelül. Ha viszont saját otthon-élményünk kerül szóba, akkor már az ezerarcú realitás köszön vissza. Nézzük meg, hogyan.
Otthon-élményünk jó
része tudattalan. Tudatosítása megmutatja, milyen belső tartalmak (érzések,
élmények, fantáziák) szervezik egyéni és közös életünket, kapcsolatainkat. Mi
között járunk-kelünk nap, mint nap. A
hálószoba például nem csak az ágyat, az éjjeliszekrényt és az olvasólámpát tartalmazza, hanem az ott megélt élményeinket, és azokból származó érzéseinket is. A jó,
vagy kevésbé jó együttléteket, az összetartozást vagy a magányt, a bizalmat vagy a
bizalmatlanságot, a gyerekeink beengedését vagy kitiltását, stb. És persze nem csak
a hálószoba, hanem otthonunk minden egyes négyzetcentimétere. Mert otthonunk nem fizikai tér, hanem szociofizikai környezet, ahol az emberi
és a tárgyi egymással szétválaszthatatlanul összefonódik.
Bátor vállalkozás felfedni,
kiben milyen érzelmeket ébresztenek, milyen élményeket, történeteket idéznek a közös otthon helyiségei és tárgyai.
A Dr. Sallay Viola által kidolgozott "Az otthon érzelmi alaprajza" nevű
remek diagnosztikus és terápiás eljárás épp ezt célozza. Egy érzelmi alaprajz elkészítésén, majd feldolgozásán keresztül lehetővé teszi egymás otthon-élményének megismerését, egyben a kapcsolat(ok), család nehézségeinek, törésvonalainak, erőforrásainak feltérképezését is.
Csak néhány példa: egy többéves házasságban élő férj az érzelmi alaprajzon a hitvesi ágy mellé az összetartozás érzését írta, míg a feleség a szorongásét. Az érzéseket tápláló élmények és történetek megosztása során kiderült, hogy a nő végigszenvedi együttléteiket, de sosem beszél erről férjének, hogy ne bántsa meg.
Egy kisgyerekes családnál az étkezőasztal a gyerekekben a fenyegetettséget, a szülőkben az összetartozás érzését hívta. Kiderült, a szülők mindketten poroszos stílusban nevelkedtek, az asztalnál is „vigyázzállásban” kellett enniük, a szülői mintát követve ezt várták el gyermekeiktől is, akik rettegtek az étkezések során csúcsosodó kontrolltól, szigortól és válogatott büntetésektől. A gyerekek fenyegetettség érzését a szüleik táplálták, akik viszont nem saját gyerekeikkel, hanem szigorú szüleikkel élték meg összetartozónak magukat a családi étkezések során.
Egy középkorú, gyermektelen pár férfi tagja csak a házon kívül volt képes elhelyezni a biztonság érzését, míg a nő telepakolta vele az egész házat. Később kiderült: a férfi már régóta elvágyott a kapcsolatból, jó ideje szeretője volt, amiről a nő persze mit sem sejtett...
Gyere, játsszunk!
Ha
van kedved, indulj el otthon, akár gondolatban, akár ténylegesen. Keresd meg
azt a helyet odahaza, ahol a leginkább biztonságban érzed magad. Ha megtaláltad,
kapcsolódj hozzá, próbáld felidézni, miért ez a tárgy vagy hely jelenti
számodra otthon a biztonságot. Milyen élmények, történetek fűződnek hozzá.
Töltődj fel általa kicsit, és ha van kedved, pár sorban oszd meg "őt" velünk is. Kíváncsian
várom!
Nagyon tetszett a poszt, elgondolkodtatott sok mindenen. Meg fogom kérdezni a feleségem is a házi feladatról, remélem, nem okoz túl nagy meglepetést a válasza majd. :-) Nekem két biztonságot jelentő helyem van otthon. Az egyik a hálószobánk (főként az ágy), a másik pedig egy pad a kertünkben, ahol nagyon szeretek kibámulni a fejemből. A házon belül ez nem annyira megoldható, sokan vagyunk, mindig mindenhol van valaki.
VálaszTörlésKoszonom, hogy megosztottad velunk! :-)
VálaszTörlésTöbb lakásom is volt már, az utóbbi 5 évben háromszor költöztem. A biztonságot mindenhol egy jó, meleg fekhely, egy kedves kis konyha, kényelmes kanapé jelenti. A konyhában kávét lehet készíteni, kitölthetem a legkedvesebb bögrémbe, amit a fiamtól kaptam, majd leülhetek a kedves könyveim mellé a kanapéra. A falon szülővárosom erdei bekeretezve, akvarellen, az Ecserin sok éve vásárolt kerámia angyal. Meg egy meleg fényű lámpa...
VálaszTörlésNagyon megérintett, amit írtál, az ahogyan a tárgyakon keresztül nap, mint nap körülvesznek a szeretteid: a fiad, a szülővárosod és vele együtt gondolom, az ott megélt évek, kapcsolatok, gyerekkor. Biztosan az angyal és a könyvek is sok mindenről mesélnek. Köszönöm, hogy egy pillanatra beléphettünk hozzád.
VálaszTörlés