A Millard ház volt az első az építészgéniusz, Frank Lloyd Wright 1923 és 1924 között Los Angeselben épített négy "textil blokk" háza közül.
Wright ekkoriban fordult a betonhoz, mint modern építőanyaghoz. Önéletrajzában írja, hogy azért választotta a betont, mert "az a legolcsóbb és legrondább dolog az építészetben", és kíváncsi rá, mint lehet kihozni ebből a "csatornapatkányból". Mindemellett a Millard ház Wright moduláris épületkísérlete is. Olcsó és egyszerű konstrukciót kívánt létrehozni, amely lehetővé teszi a hétköznapi emberek számára, hogy egymásra helyezett blokkok segítségével saját kezükkel építsék fel házaikat. A gazdag ornamentikájú, tömegesen előállított tömböktől Wright sokféle építészeti szépséget remélt. Úgy gondolta, hogy egyesítik a dekorációt és funkciót, a külső és belső teret, a földet és eget (a perforált tömbök felülvilágítóként működhetnek). A Textil block rendszer (amely nevét a brokátszerűen gazdag díszítésről kapta) tökéletesen kifejezi Wright elképzelését a modern és demokratikus, organikus építészetről.
Wright az antikvárius Alice Millardtól - akinek 1906-ban már tervezett egy otthont - kapott megbízást a ház megépítésére. Miután 70%-kal lépte túl a 10.000 USD-os költségvetést, kénytelen volt saját zsebéből befejezni az építkezést (ez lehetne követendő példa magyar kollégái számára is...:)).
Ma ezt az építészeti műemléket 5 000 000 dollárért (több, mint 1 milliárd Ft) kínálja a Crosby Doe Associates.Egy korabeli fotó az építkezésről:Wright egyik terve:
© Térkultúra by Petra Nikoletti. All rights reserved.
Egyik kedvenc! A tervező és a ház is!
VálaszTörlésKár, hogy mifelénk a klíma miatt mindent kabátba kell bújtatni, annyira jók ezek az őszinte szerkezetek...
ha szeretnéd, van mód eltüntetni a blogger fejlécet
VálaszTörlésJaaaaj, QED, nagyon szeretném! Hogy lehet? :) Köszönöm!!!!!!!!
VálaszTörlésegyszerűbb:
VálaszTörléshttp://www.bloggerbuster.com/2007/07/how-to-hide-blogger-nav-bar.html
bonyolultabb:
http://derya-webresource.blogspot.com/2007/02/how-to-hide-blogger-nav-bar.html
az egyszerűbb módszernél a betoldott kód törlésével visszaállítható a navbar
a bonyolultabb módszer ki-bekapcsolhatóvá teszi, anélkül, hogy ehhez mindig szerkeszteni kellene a blog htmlkódját
Ez nem is drága! Az Urbanista októberben belinkelt egy kecskeméti házat, az majdnem ennyibe került.
VálaszTörlésQED, sikerült, köszönöm!!! :)
VálaszTörlésNincs mit. Örülök, hogy sikerült. Mivel egyedi templateje meg saját domainneve is van a blogodnak, gondoltam, hogy zavar a navbar.
VálaszTörlés